Co je no-code?
Za no-code vývoj se označuje způsob vytváření digitálních produktů bez psaní kódu, a to hlavně webů, webových a mobilních aplikací. No-code vývoj je založený na vizuálním programování, kdy se snažíme využívat již připravených funkčních komponentů, které skládáme a upravujeme podle naší potřeby - tak jako třeba Lego.
Neznamená to ovšem, že kód po vytvoření aplikace vůbec neexistuje - vývoj nám umožňují tzv. no-code platformy, které nabízí grafické uživatelské prostředí pro vytvoření digitálního produktu, a které kód automaticky vygenerují za nás. Díky tomu s žádnou nebo minimální znalostí programování dokážeme vytvořit digitální produkty, na kterých by jinak musel pracovat i celý tým programátorů.
No-code platformy
Na trhu existuje dnes již relativně velké množství no-code platforem. Některé platformy se už dokázali stát industry standardem (např. Webflow pro vytváření prezentačních webů) a některé k tomu mají velice blízko. Spousta dalších platforem je stále ve fázi vývoje a často jsou zatím pro seriózní vývoj téměř nepoužitelné.
No-code platformy můžeme rozdělit do několika kategorií podle typu digitálního produktu, který s nimi lze vytvořit:
- webové prezentace - Webflow, Wix, Solidpixels, Cardd,...
- webové aplikace - Bubble.io, Bildr, UI Bakery,...
- mobilní aplikace - Adalo, AppGyver, Thunkable, Bravo,...
- automatizace procesů - Integromat, Zapier, Automate.io, IFTTT,...
- e-shopy - Shopify, Shoptet, Gumroad,...
- databáze - Airtable, (Google Sheets),...
- mailing - Mailchimp, SmartEmailing, EcoMail, MailForce,...
- design a grafika - Canva, Figma, Adobe XD,...
Využití no-code přístupu
I když má no-code vývoj určité nedostatky, nabízí jednu hlavní výhodu - vývoj je rychlejší a levnější.
Díky tomu se možné se intenzivněji věnovat rozvoji nápadu jako takového, rychleji sesbírat feedback a iterovat a doručit zákazníkům řešení rychleji a levněji.
To je velice důležité pro zakladatele start-upů, kteří svůj nápad na digitální produkt mohou snadno zrealizovat. Mohou tak rychle vytvořit funkční prototyp, proof-of-concept, MVP nebo i produkční verzi své služby nebo produktu. Start-up se tak může v ranné (nebo i pozdější) fázi obejít bez programátorů, kterých je na trhu nedostatek.