No-code
January 2, 2022

No-code (r)evoluce

Představení no-code přístupu k vývoji digitálních produktů. Evoluce, nebo revoluce?

Co je no-code?

Za no-code vývoj se označuje způsob vytváření digitálních produktů bez psaní kódu, a to hlavně webů, webových a mobilních aplikací. No-code vývoj je založený na vizuálním programování, kdy se snažíme využívat již připravených funkčních komponentů, které skládáme a upravujeme podle naší potřeby - tak jako třeba Lego.

Neznamená to ovšem, že kód po vytvoření aplikace vůbec neexistuje - vývoj nám umožňují tzv. no-code platformy, které nabízí grafické uživatelské prostředí pro vytvoření digitálního produktu, a které kód  automaticky vygenerují za nás. Díky tomu s žádnou nebo minimální znalostí programování dokážeme vytvořit digitální produkty, na kterých by jinak musel pracovat i celý tým programátorů.

No-code platformy

Na trhu existuje dnes již relativně velké množství no-code platforem. Některé platformy se už dokázali stát industry standardem (např. Webflow pro vytváření prezentačních webů) a některé k tomu mají velice blízko. Spousta dalších platforem je stále ve fázi vývoje a často jsou zatím pro seriózní vývoj téměř nepoužitelné.

No-code platformy můžeme rozdělit do několika kategorií podle typu digitálního produktu, který s nimi lze vytvořit:

  • webové prezentace - Webflow, Wix, Solidpixels, Cardd,...
  • webové aplikace - Bubble.io, Bildr, UI Bakery,...
  • mobilní aplikace - Adalo, AppGyver, Thunkable, Bravo,...
  • automatizace procesů - Integromat, Zapier, Automate.io, IFTTT,...
  • e-shopy - Shopify, Shoptet, Gumroad,...
  • databáze - Airtable, (Google Sheets),...
  • mailing - Mailchimp, SmartEmailing, EcoMail, MailForce,...
  • design a grafika - Canva, Figma, Adobe XD,...

Využití no-code přístupu

I když má no-code vývoj určité nedostatky, nabízí jednu hlavní výhodu - vývoj je rychlejší a levnější.

Díky tomu se možné se intenzivněji věnovat rozvoji nápadu jako takového, rychleji sesbírat feedback a iterovat a doručit zákazníkům řešení rychleji a levněji.

To je velice důležité pro zakladatele start-upů, kteří svůj nápad na digitální produkt mohou snadno zrealizovat. Mohou tak rychle vytvořit funkční prototyp, proof-of-concept, MVP nebo i produkční verzi své služby nebo produktu. Start-up se tak může v ranné (nebo i pozdější) fázi obejít bez programátorů, kterých je na trhu nedostatek.

Vyzkoušejte Integromat

Kliknutím na odkaz níže získáte plán Basic na měsíc zdarma.
Můžete si tak vyzkoušet propojit aplikace nebo služby, které využíváte zjistit tak, jestli Integromat splňuje všechny vaše požadavky a očekávání. Při registraci není nutné zadávat platební kartu.

Vyzkoušet Integromat